Uvijek sam nekako gotivio turbulentna vremena kada su se dešavale velike stvari, rana renesansa, otkirivanje i naseljavanje Novog svijeta, Prva i Druga industrijska revolucija, zlatno doba elektronike u i poslije Drugog svjetskog rata i dešavanja koja su slijedila iza toga, kao što su prva mreža računara, e-mail, web etc. stvari čije efekte osjećamo i uživamo danas.
Trenutno živimo u Internet eri, koja počinje negdje u šezdesetim i traje sve do danas, sa kulminacijom u kasnim devedesetim i trendom slabljenja i laganog formiranja obzora nove ere, prema trenutnim izgledima to će biti era robotizacije kognitivnih procesa, samim tim i era podataka i umjetne inteligencije, omasovljavanje i unaprjeđenje virtualne realnosti i formiranja bliskog međuzavisnog odnosa između čovjeka i mašine. Jedna od posljedica na tržište rada možete pogledati ovdje, gdje Dan Pink govori o sve većoj važnosti kreativnosti, to se dešava već i sada.
Evo sad pročitam uvod i zamislim se, na šta sve me je potaknuo Google Wave, a ovo je treba biti članak o samom Google Waveu, većina vas koja me čita već sigurno zna dosta o ovoj aplikaciji, tehnologiji, protokolu ili kako već nazvati, uvod dovoljno govori kakvo je moje mišljenje, ali moram dodati da Google Wave ubrajam u jedan od posljednjih velikih događaja Internet ere, koji će je nadživjeti i ostati u širokoj upotrebi duboko u prvom stadiju nadolazeće ere. Zašto sam tako siguran, i ja sam smatram da su ovo vrlo smjele prognoze, prije svega onima koji nisu preporučio bih da pogledaju video prezentaciju (samo ako ste stvarno zagrijani, traje sat i dvadeset minuta) na predstavljanju Google Wavea ranije ove godine, prezentaciju drže tvorci megapopularnog Google Mapsa i sada Wavea braća – Lars (twitter) i Jens Rasmussen, zajedno sa PM Stephanie Hannon (twitter).
Genijalnost i glavna osobina ideje je da će Wave objediniti sve načine komunikacije na webu u real-time protokol, koji će se moći hostati kao i mail server preko Wave Federation platforme, ostavljaujući otvoren interfejs za dodatna proširenje, gdje su mogućnosti za integraciju teoretski neograničene. Budući da sam već odužio i previše, spomenuti ću samo jednu stvar, a potruditi ću se da napišem poseban post sa mogućnostima koje Wave donosi, zamislite da konverzaciju koja se odvija u komentarima na ovaj članak možete pratiti u realnom vremenu kao Wave u svom inboxu, gdje ukoliko se uključite kasnije imate mogućnost da premotate sve događaje od početka, a ukoliko želite povesti dublju diskusiju sa nekim učesnikom, ali ne na javnom dijelu, dovoljno je da napravite novi Wave i stvar može započeti. Recimo da želite uključiti još nekoga iz drugog govornog područja ali nemate nijedan zajednički jezik, onda u Wave uključite Rosie bot (koji je razvio Google, ali mogao je bilo tko, i sigurno hoće možda čak i bolji) koji će za vas automatski prevesti konverzaciju na jedan od četrdeset jezika i sve to dok tipkate.
Ja sam vrlo uzbuđen i očekujem mnogo, što se vidi i iz tona cijelog članka, mislim da će ovo biti velika stvar i također mislim da ne pretjerujem mnogo, uzimajući u obzir i zujanje koje okružuje jednu stvar kao što je recimo Twitter, bez uvrede za slavnih 140 karaktera, Twitter je najveći dokaz da se sve svodi na komunikaciju, barem dok još uvijek moramo tipkati i snimati se da bi komunicirali, tvrdnju o komunikaciji potkrjepljuju i YouTube, Facebook i mnoge druge stvari pa i samo ime informacione tehnologije, ali vrijeme će pokazati. Ne znam kakvi su vaši stavovi, ali kakvi god bili, volio bih ih čuti, ovdje ili na twitter @lab_ba.
(Lab.ba)
[…] sam ne tako davno sa oduševljenjem pisao o Google Wave, jučer sam doživio vrhunac frustracije što ne mogu dobiti poziv za korištenje, danas me je malo […]
[…] članak ću početi citirajući jedan od mojih navoda u članku o Google Wave-u: Trenutno živimo u Internet eri, koja počinje negdje u šezdesetim i traje sve do danas, sa […]