Prvi put u životu mogu reći da sam protekle dvije sedmice potpuno paralizovan informacijama koje dolaze sa svih strana, jedino realno rješenje problema, kojeg trenutno mogu da se sjetim je da svjesno ostanem neinformisan o nekim stvarima, i mada mi se to rješenje nimalo ne sviđa, mislim da ću ga morati prihvatiti kao privremeno.
Ova situacija mi je dala par novih perspektiva, tako da ću u nastavu samo razmišljati naglas. Ako već sada imamo slučaj gdje veliki dio populacije u razvijenim zemljama pati od pretrpanosti informacijama, kakvo će stanje onda tek biti u narednih dvije do pet godina? Postati će mnogo gore, imati ćemo slučaj gdje će cijela odrasla populacija biti paralizovana zatrpanošću irelevantnim informacijama. Kakav će uticaj to imati na ekonomiju i društvo u cjelini? Mislim da će se smanjiti produktivnost i drastično pogoršati međuljudski odnosi. Ovo su pretpostavke ako držimo da se ne iznađe efikasno rješenje, koje do sada ne postoji, ili bar ja ne znam za njega (ukoliko neko zna molio bih da mi kaže). Dostigli smo gornju granicu mogućnosti čovjeka da obrađuje informacije i nastavi efikasno da funkcioniše.
Pretraživanje, filtriranje, folksonomije i kategorizacija su četiri metode koje se sada koriste za rješavanje problema zatrpanosti informacijama, za budućnost nam se obećava semantički web i šta sve ne, ali problem postoji sada, šta bi moglo biti rješenje sada? Sada kada živimo u push svijetu gdje su informacije real-time i gdje se svaki put stresem kada mi telefon zapara tišinu sobe dok pišem ovaj članak, najavljujući novi mail, komentar, tweet, vijest…
Glavni optuženi – RSS, twitter, duštvene mreže i wave. Jedno od mogućih rješenja je inteligentno filtriranje, gdje bi se na ličnom nivou primjenio algoritam sličan spam filteru na agregiranom feedu svih informacija koje idu prema jednoj osobi. Da li nešto takvo postoji? Olakšajte mi isčekivanje semantičkog weba ili ću ja sjesti i olakšati ga svima nama, ovo ne može više ovako. 🙂
(LAB)
Zaboravio si malo drukčiji pristup: sprecijalizacija. Pod ovim mislim na sužavanje spektra interesa – i tako se može smanjiti obim dolaznih informacija, korištenjem već postojećih metoda filtriranja.
Sužavanje spektra interesa ne dolazi u obzir, bar ne u mom slučaju, čak naprotiv vrlo je vjerovatno da će nastaviti da se povećava. Samo ograničavanje me strašno nervira, više sam neko ko bi pomjerao granice.
Pričaj mi o tome, znam nekada sjesti sa nekim i zatačkati se negdje nastojeći da svarim sve 🙂
Jednostavno, u ovom vremenu treba početi zapostavljati neke stvari i pomiriti se sa činjenicom da se ne može sve pratiti, bilo to filtrirajući ili odvajajući bitno od nebitnog.
Naročito ako si u web vodama gdje je sve aktuelno a opet, ništa nije aktuelno 🙂
Pronašao sam još bolje rješenje, ustanem u sedam i stignem još uvijek bez filtera, za sada radi, vidjecemo koliko dugo. 🙂
Gdje se to toliko informises pa se gubis od informacija? 😀
Sam si kriv za situaciju u kojoj se nalazis, za pocetak smanji broj ljudi koje pratis na twitteru i vise spavaj 😀
Ma slabo twitter, a za spavanje, evo vidis, vec sam up and running 🙂