Prošle sedmice sam sa Firefoxa za potrebe svakodnevnog konzumiranja weba prešao na Google Chrome, ima bolju integraciju sa web servisima (prvenstveno Googleovim, koje li slučajnosti), mnogo2 je brži, a sve ekstenzije koje trebam su na broju, Firefox je ostao više kao razvojno okruženje sa FireBug, FirePHP, CookieMonster i WebDeveloper toolkitom. Nijednu office aplikaciju nisam pokrenuo ne sjećam se od kada. Osamdeset posto vremena web preglednik mi je maksimiziran, a u onih preostalih dvadeset posto koristim Notepad++, PHPEdit i ponekada NetBeans i ne bih se iznenadio ako i to uskoro osvane u verziji za web preglednik, probao sam Bespin i pitanje je vremena kada ću konvertovati, čekam još samo na debuggere. Photoshop i Illustrator uskoro bi mogao zamjeniti neki od alata na ovoj listi. Mail provjeravam u pregledniku, vijesti čitam u pregledniku, a fajlove usklađujem sa Dropbox, da prestanem spremati bilo šta na disk dijeli me još samo limit od 15G.
Što se mene tiče, da danas počnu isporučivati računare sa butabilnim preglednikom i RAM-om kao jedinom memorijom – bez mnogo problema bi se snašao. Da li me brine privatnost? Već odavno sam zaboravio, kao i mnogi, pravo značenje te riječi, na lakši ili teži način, bilo ko, ko dovoljno jako želi nešto saznati, prije ili kasnije, to će i uspjeti, ko ne vjeruje Kevin Mitnick će ga uvjeriti u suprotno – jedino “rješenje” bi bilo potpuna izolacija. Neki će reči da nas je progutao oblak (cloud computing) buzzword iz 2008. godine, ja ću reči da smo toliko duboko, da ne vidimo da se vraća era glupog terminala, ovaj post ima jedu jedinu svrhu, da se na kraju ove 2009. lociramo u vremenu i prostoru.
Gore sam nabrojao neke od web servisa koje ja svakodnevno koristim, volio bih čuti servise koje vi možete preporučiti a koji nam svim mogu dosta olakšati svakodnevnicu, možete se priklučiti diskusiji o Aplikacijama u oblacima na forumu ili svoj doprinos ostaviti u komentarima ispod.
(LAB)
Bas sam nedavno razmisljao o privatnosti tipa sync podataka sa android-a na gmail… Postavljajuci sebi pitanje “da li ja zaista zelim da sve te informacije ostavljam na gugelovom oblaku…” Jedini odgovor koji mi je nadosao je to da napravim sopstvenu aplikaciju i web servis koji ce mi omoguciti da ti podaci ostanu “u mom vlasnistvu” te na mom serveru. No… za krajnje korisnike, kojima je ovo cool feature i koje ne zanima toliko privatnost to je stvar o kojoj ne vode brigu.
Jedan od projekata, koji je jos uvijek u idejnoj fazi, sa slabo razradjenom dokumentacijom je siguran (cak i fizicki) pristup podacima odr. firme, gdje bi sve pocinjalo i zavrsavalo na servisima koji su striktno pod nadzorom i kontrolom vlasnika, no to nije tema danasnje emisije.
Jedna mozda zanimljiva stvar na ovu temu je i eyeOS, koji bi uz neka prosirenja mogao biti veoma zanimljiva platforma za neke stvari. http://moj.svijet.ba
Tu su takodje i neki open source collaboration alati, koji su all-in-one funkcionalna resenja a izdvojio bih http://www.egroupware.org/
Za collaboration je isto dobar Active Collab mada nije besplatan, ali je self-hosted rješenje.
opera je za mene još uvijek bolje i superiornije rješenje, al chrome je zamjenio firefox kao alternativu jer se brzo otvara i jos brze zatvara